Публикации

Програма за Спортно развитие на Българска федерация по йога за 2023- 2027 г

І. ОБОСНОВКА

    Програмата е разработена в съответствие с основните приоритети на Министерството на младежта и спорта – развитие и утвърждаване на спорта за високи постижения, както и с действащата нормативна уредба в областта на физическото възпитание и спорта. Съобразена е с целта и основните задачи на Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България и с мерките, заложени в Националната програма за развитие на физическото възпитание и спорт,. и с водещата роля на спортните клубове, членове на лицензираните спортни федерации, които са основно структурно звено в системата на спорта в България.

    Изпълнението на Програмата има за задача Българската федерация по йога съгласно Устава на сдружението да създаде условия на клубовете, членуващи в нея за развитие на йога като спортна дисциплина. Програмата има за цел както да развива йога като спорт, така и насърчаването на укрепващата здравето физическа активност чрез прилагането на междусекторен подход, обхващащ области като здраве, образование, околна среда и други, съгласно приоритетите на ММС, като взема предвид нарастващата популярност на дисциплината и ползите за населението от нейното прилагане.

ІІ. ОСНОВНА ЦЕЛ

    Създаване на условия за реализиране на ефективен обучителен, тренировъчен и състезателен процес на практикуващите йога като спорт, масовизиране на заниманията с йога в различните групи в зависимост от възраст, здравен статус и професионални нужди. Също усъвършенстване на системата за управление на тренировъчния процес, като възможност за спортно развитие и основа за реализиране на високи спортни резултати.

ІII. КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ

1. Научно и медицинско осигуряване на спортната подготовка в сътрудничество с НСА и други академични институции.

2. Рекламиране и популяризиране на йога

1.1. Засилване връзките с телевизиите и другите медии за популяризиране на йога. Разширяване на собствените рекламни канали в интернет и социалните мрежи.

1.2. Целенасочена работа за разширяване на йога заниманията като елемент в системата на образованието. Разработване и приемане на програма с МОН.

1.3. Целенасочена работа за разширяване на йога заниманията в домове за възрастни хора, хора с увреждания и други социални групи.

1.4. Целенасочена работа за разширяване на йога заниманията в тренировките по различни спортове, в съответствие със световната практика.

1.5. Популярно представяне на йога на различни форуми, като Деня на йога, спортни и здравни мероприятия на общини и други подходящи мероприятия за привличане на повече хора от различни групи, включително деца, младежи, средна и напреднала възраст.

3. Осигуряване на квалифицирани спортно-педагогически кадри за повишаване на качеството и ефективността на тренировъчния процес чрез висшето образование и следдипломната квалификация по йога в НСА, както и чрез организиране на ежегодни квалификационни курсове с чуждестранни специалисти по йога.

4. Подпомагане на дейността на клубовете при тренирането на състезатели за национални и международни първенства.

5. Организиране на тренировъчни лагери-семинари за състезатели и треньори.

6. Подобряване на провеждането на Държавното първенство по йога. Всички турнири в страната с изключение на Държавното първенство да се предоставят за организиране от клубовете.

7. Държавно първенство се провежда в град определен от УС на БФЙ във време на календарната година в съответствие с Европейските и Световни първенства. Администрира се и се финансира от БФЙ. Съдийства се от жури от авторитетни български съдии, предложени от Съдийския съвет и утвърдени от УС.

8. Подобряване работата на съдийството. Прозрачен начин за определяне на съдийските комисии. Система за непрекъснато повишаване квалификацията на съдиите.

9. Подобряване координацията между спортните клубове и Българската федерация по йога за изграждане на единна система за развитие на спорта за високи постижения.

10. Създаване на условия за ефективна дългогодишна подготовка, включваща планомерно развитие на функционалните и психологическите качества и техническите умения на спортистите с цел подобряване на спортните им резултати.

11. Спазване на антидопинговите правила, възпитание на културно поведение и морал в младите спортисти.

12. Разширяване достъпа до качествени услуги в областта на спорта и ефективно ползване на спортните обекти и съоръжения. 

IV. Дейности

  1. Публикуване на Програмата в интернет страницата на БФЙ.
    1. Презентация и популяризиране на Програмата сред клубовете и треньорите.
    1. Изготвяне на проекти.
    1. Организиране на национални и международни състезания.
    1. Организиране на обучения и семинари за повишаване на квалификацията на съдиите и треньорите.

V. СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ОРГАНИ КЪМ БФЙ

  • Съдийска колегия и Съдийски съвет.

VI. РАЗВИТИЕ НА ЙОГА КАТО  МАСОВ СПОРТ

    Йога е широко разпространена и практикувана в много градове на страната в спортни и не спортни клубове, в много от които преподаватели са треньори по йога, завършили следдипломна квалификация по йога, с продължителност година и половина, организиран съвместно от НСА и БФЙ.

    БФЙ ще съдейства за още по-голямо разпространение на йога, като обучава нови треньори и се грижи за осигуряване на квалификационни курсове на завършилите СДК. БФЙ също ще разширява спортните клубове, нейни членове, които да работят според правилника на Българската федерация по йога.

VII. СРОК НА ДЕЙСТВИЕ

     Програмата на БФЙ е  съобразена  и подготвена съобразно Национална програма за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност.